Грос Гарц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грос Гарц
Место во Церентал
Грос Гарц is located in Германија
Грос Гарц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Општина Церентал
Основни податоци
Површина 36 км2
Надм. височина 20 м
Население 772  (31 декември 2006)
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39615
Повик. бр. 039398
Портал www.vgem-seehausen.de
Местоположба на место Грос Гарц во рамките на округот Штендал
Карта
Координати 52°55′N 11°37′E / 52.917° СГШ; 11.617° ИГД / 52.917; 11.617Координати: 52°55′N 11°37′E / 52.917° СГШ; 11.617° ИГД / 52.917; 11.617

Грос Гарц (германски: Groß Garz) е село и поранешна општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Церентал.

Селата Дојч, Хаферланд, Јегел и Линденберг припаѓаат на Грос Гарц.