Прејди на содржината

Голенсдорф

Координати: 52°58′N 11°33′E / 52.967° СГШ; 11.550° ИГД / 52.967; 11.550
Од Википедија — слободната енциклопедија
Голенсдорф
Место во Церентал
Пруски камен (1261) во шумата Харпер во близина на Голенсдорф
Пруски камен (1261) во шумата Харпер во близина на Голенсдорф
Пруски камен (1261) во шумата Харпер во близина на Голенсдорф
Голенсдорф во рамките на Германија
Голенсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ округот Штендал
Општина Церентал
Основни податоци
Површина 36 км2
Надм. височина 19 м
Население 302  (31 декември 2006)
 - Густина 8 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39615
Повик. бр. 039395
Портал www.vgem-seehausen.de
Местоположба на место Голенсдорф во рамките на округот округот Штендал
Карта
Карта
Координати 52°58′N 11°33′E / 52.967° СГШ; 11.550° ИГД / 52.967; 11.550

Голенсдорф (германски: Gollensdorf) — село и поранешна општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Церентал.