Прејди на содржината

Хасел (Саксонија-Анхалт)

Координати: 52°38′5″N 11°55′59″E / 52.63472° СГШ; 11.93306° ИГД / 52.63472; 11.93306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хасел
Грб на Хасел
Хасел (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Хасел (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Општ. заед. Арнебург-ГолдбекArneburg-Goldbeck
Градоначалник Уве Блиферт
Основни податоци
Површина 21 км2
Надм. височина 35 м
Население 909 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39596
Повик. бр. 03931, 039321
Портал www.arneburg-goldbeck.de
Местоположба на Хасел во рамките на округот Штендал
Карта
Карта
Координати 52°38′5″N 11°55′59″E / 52.63472° СГШ; 11.93306° ИГД / 52.63472; 11.93306

Хасел (германски: Hassel) — општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)