Прејди на содржината

Иден (Саксонија-Анхалт)

Координати: 52°46′59″N 11°55′0″E / 52.78306° СГШ; 11.91667° ИГД / 52.78306; 11.91667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Иден
Црквата во Иден
Црквата во Иден
Црквата во Иден
Грб на Иден
Иден (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Иден (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Општ. заед. Арнебург-Голдбек
Градоначалник Норберт Кулман
Основни податоци
Површина 37 км2
Надм. височина 22 м
Население 783 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39606
Повик. бр. 039390
Портал www.arneburg-goldbeck.de
Местоположба на Иден во рамките на округот Штендал
Карта
Карта
Координати 52°46′59″N 11°55′0″E / 52.78306° СГШ; 11.91667° ИГД / 52.78306; 11.91667

Иден (германски: Iden) — општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)