Арнебург-Голдбек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Местоположбата на Арнебург-Голдбек во округот Штендал.

Арнебург-Голдбек (германски: Arneburg-Goldbeck) е заедница на општини во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Пред 1 јануари 2010, бил Амт. Се наоѓа на левиот брег на реката Елба, северно од Штендал. Седиштето на заедницата на општини е во Голдбек.

Заедницата на општини Арнебург-Голдбек се состои од следниве општини:

  1. Арнебург
  2. Ајхштет
  3. Голдбек
  4. Хасел
  5. Хоенберг-Круземарк
  6. Иден
  7. Рохау
  8. Вербен