Мансфелдер Грунд-Хелбра

Координати: 51°33′N 11°30′E / 51.550° СГШ; 11.500° ИГД / 51.550; 11.500
Од Википедија — слободната енциклопедија

Мансфелдер Грунд-Хелбра (германски: Mansfelder Grund-Helbra) — заедница на општини во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Пред 1 јануари 2010, била Амт. Се наоѓа помеѓу Ајслебен и Мансфелд. Седиштето на заедницата на општини е во Хелбра.

Заедницата на општини Мансфелдер Грунд-Хелбра се состои од следниве општини:

  1. Алсдорф
  2. Бендорф
  3. Бланкенхајм
  4. Борнштет
  5. Хелбра
  6. Хергисдорф
  7. Клостермансфелд
  8. Вимелбург

51°33′N 11°30′E / 51.550° СГШ; 11.500° ИГД / 51.550; 11.500