Харц (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Харц
Landkreis Harz

округ
Грб на Харц Landkreis Harz
Грб
Harz in S-A.svg
Земја Германија
ПокраинаСаксонија-Анхалт
СедиштеХалберштат
Површина
 • Вкупна2,104 км2 (0,812 ми2)
Население (31 декември 2019)[1]
 • Вкупно213.310
 • Густина100,000/км2 (260,000/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.HZ, HBS, QLB, WR
Мреж. местоkreis-hz.de

Харц (германски: Landkreis Harz) — округ во покраината Саксонија-Анхалт, Германија. Наречен е по планинската област Харц.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Халберштат, Вернигероде и Кведлинбург, како и градот Фалкенштајн (од округот Ашерслебен-Штасфурт) како дел од реформата во 2007 г.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Округот Харц се состои од следниве единици:[2]

Слободни градови Слободни општини Општински заедници
 1. Баленштет
 2. Бланкенбург на Харц
 3. Фалкенштајн
 4. Халберштат
 5. Харцгероде
 6. Илзенбург
 7. Оберхарц на Брокен
 8. Остервик
 9. Кведлинбург
 10. Тале
 11. Вернигероде
 1. Хуи
 2. Нордхарц

Форхарц

 1. Дитфурт
 2. Грос Квенштет
 3. Харслебен
 4. Хедерслебен
 5. Шванебек2
 6. Зелке-Ауе
 7. Вегелебен1, 2
1седиште на заедница на општини; 2град

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население по општини на 31 декември 2019 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. (германски)
 2. „Статистичко биро на Саксонија-Анхалт“. Архивирано од изворникот на 2017-05-15. Посетено на 2011-09-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 51°52′N 10°53′E / 51.867° СГШ; 10.883° ИГД / 51.867; 10.883