Дитфурт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дитфурт
Црквата во Дитфурт
Црквата во Дитфурт
Дитфурт во рамките на Германија
Дитфурт
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Општ. заед. Форхарц
Градоначалник Рена Јингст
Основни податоци
Површина 24 км2
Надм. височина 125 м
Население 1.462 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 06484
Повик. бр. 03946
Местоположба на Дитфурт во рамките на округот Харц
Карта
Координати 51°49′52″N 11°12′10″E / 51.83111° СГШ; 11.20278° ИГД / 51.83111; 11.20278Координати: 51°49′52″N 11°12′10″E / 51.83111° СГШ; 11.20278° ИГД / 51.83111; 11.20278

Дитфурт (германски: Ditfurt) — општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Места на интерес[уреди | уреди извор]

Историскиот музеј во Дитфурт има докази и информации околу историјата на селото, исто така ги прикажува артефактите од селското земјоделско минато.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)