Зангерхаузен (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зангерхаузен
Округ
Saxony anhalt sgh.png
Земја  Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Укинат 2007-07-01
Адм. цент. Зангерхаузен
Површина
 • Вкупна 690 km2 (270 sq mi)
Население (2002)
 • Вкупно 66,134
 • Густина 96/km2 (250/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Рег. таб. SGH

Зангерхаузен бил округ (Kreis) во јужниот дел на Саксонија-Анхалт, Германија. Соседни окрузи биле (од север надесно) Кведлинбург, Мансфелд, Мерзебург-Кверфурт и окрузите Кифхојзер и Нордхаузен во Тирингија. Бил припоен на 1 јули 2007 во новиот округ Мансфелд-Јужен Харц, како дел од реформата во Саксонија-Анхалт.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот бил создаден на 1 октомври 1816, откако Саксонија-Вајсенфелс станал дел од Прусија во 1815. Во 1945, Amt Allstedt бил додаден на округот, во 1952 некои општини биле отфрлени од округот, со што се намалила површината од 773 на 689 км². Во општинската реформа од 1994, округот останал непроменет.

Географија[уреди | уреди извор]

Највисоката точка во округот е Гросер Ауерберг близу Штолберг со 579 метри надморска височина, најниската точка е на 119,8 метри, близу Куртсгехофенмиле, југозападно од Алштет.

Грб[уреди | уреди извор]

Грб Триаголникот во грбот ги симболизира ридовите на користената руда од рударската индустрија во округот. Внатре во триаголникот е роза, која стои поради познатиот Розариум во градот Зангерхаузен. Под триаголникот се два клопки, кои се преземени од грбот на Зангерхаузен.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градови Заедници на општини
  1. Зангерхаузен
  1. Алштет-Калтенборн (вкл. го градот Алштет)
  2. Голдене Ауе (вкл. го градот Келбра)
  3. Росла-Зидхарц (вкл. го градот Штолберг)