Зотерхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зотерхаузен
Градски дел во Алштет
Зотерхаузен is located in Германија
Зотерхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Алштет
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 190 м
Население 250  (31 декември 2006)
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06528
Повик. бр. 03464
Портал www.allstedt-kaltenborn.de
Координати 51°27′0″N 11°24′0″E / 51.45000° СГШ; 11.40000° ИГД / 51.45000; 11.40000Координати: 51°27′0″N 11°24′0″E / 51.45000° СГШ; 11.40000° ИГД / 51.45000; 11.40000

Зотерхаузен е село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Алштет.