Уфтрунген

Координати: 51°29′56″N 10°58′47″E / 51.49889° СГШ; 10.97972° ИГД / 51.49889; 10.97972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Уфтрунген
Место во Зидхарц
Црквата во Уфтрунген
Црквата во Уфтрунген
Црквата во Уфтрунген
Уфтрунген во рамките на Германија
Уфтрунген
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општина Зидхарц
Основни податоци
Површина 30 км2
Надм. височина 221 м
Население 1.108  (31 декември 2006)
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06548
Повик. бр. 034653
Портал www.rossla.de
Координати 51°29′56″N 10°58′47″E / 51.49889° СГШ; 10.97972° ИГД / 51.49889; 10.97972

Уфтрунген (германски: Uftrungen) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Зидхарц.