Мансфелд-Јужен Харц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мансфелд-Јужен Харц
Landkreis Mansfeld-Südharz
Округ
Грб на Мансфелд-Јужен Харц Landkreis Mansfeld-Südharz
Грб
Mansfeld-Südharz in S-A.svg
Земја  Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Адм. цент. Зангерхаузен
Површина
 • Вкупна 1,449 km2 (559 sq mi)
Население (31 декември 2016)[1]
 • Вкупно 139.781
 • Густина 96/km2 (250/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Рег. таб. MSH, EIL, HET, ML, SGH
Мреж. место mansfeldsuedharz.de

Мансфелд-Јужен Харц (германски: Mansfeld-Südharz) — округ (Kreis) во Саксонија-Анхалт, Германија.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Зангерхаузен и Мансфелд, како дел од реформата во 2007.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Округот Мансфелд-Јужен Харц се состои од следниве административни единици:[2]

Слободни градови Слободни општини
 1. Алштет
 2. Арнштајн
 3. Ајслебен
 4. Гербштет
 5. Хетштет
 6. Мансфелд
 7. Зангерхаузен
 1. Зегебит Мансфелдер Ланд
 2. Јужен Харц
Општински заедници
 1. Берга
 2. Брикен-Хакпфифел
 3. Едерслебен
 4. Келбра1, 2
 5. Валхаузен
 1. Алсдорф
 2. Бендорф
 3. Бланкенхајм
 4. Борнштет
 5. Хелбра1
 6. Хергисдорф
 7. Клостермансфелд
 8. Вимелбург
1седиште на општинската заедница;2град;

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]