Алсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алсдорф
Црквата во Алсдорф
Црквата во Алсдорф
Црквата во Алсдорф
Грб на Алсдорф
Алсдорф во рамките на Германија
Алсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општ. заед. Мансфелдер Грунд-Хелбра
Градоначалник Детлеф Ваксман (СДП)
Основни податоци
Површина 5,09 км2
Надм. височина 245 м
Население 1.562 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 307 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06313
Повик. бр. 034772
Местоположба на Алсдорф во рамките на округот Мансфелд-Зидхарц
Карта
Карта
Координати 51°32′59″N 11°28′0″E / 51.54972° СГШ; 11.46667° ИГД / 51.54972; 11.46667Координати: 51°32′59″N 11°28′0″E / 51.54972° СГШ; 11.46667° ИГД / 51.54972; 11.46667

Алсдорф (германски: Ahlsdorf) — општина во округот Мансфелд-Зидхарц, Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)