Клостермансфелд

Координати: 51°34′59″N 11°30′0″E / 51.58306° СГШ; 11.50000° ИГД / 51.58306; 11.50000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Клостермансфелд
Грб на Клостермансфелд
Клостермансфелд во рамките на Германија
Клостермансфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општ. заед. Мансфелдер Грунд-Хелбра
Градоначалник Уве Темпелхоф
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 249 м
Население 2.293 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 255 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06308
Повик. бр. 034772
Местоположба на Клостермансфелд во рамките на округот Мансфелд-Зидхарц
Карта
Карта
Координати 51°34′59″N 11°30′0″E / 51.58306° СГШ; 11.50000° ИГД / 51.58306; 11.50000

Клостермансфелд (германски: Klostermansfeld) — општина во округот Мансфелд-Зидхарц, Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)