Вимелбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вимелбург
Грб на Вимелбург
Вимелбург во рамките на Германија
Вимелбург
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општ. заед. Мансфелдер Грунд-Хелбра
Градоначалник Андреас Цинке
Основни податоци
Површина 8,56 км2
Надм. височина 170 м
Население 1.128 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 132 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06313
Повик. бр. 03475
Местоположба на Вимелбург во рамките на округот Мансфелд-Зидхарц
Карта
Карта
Координати 51°31′N 11°31′E / 51.517° СГШ; 11.517° ИГД / 51.517; 11.517Координати: 51°31′N 11°31′E / 51.517° СГШ; 11.517° ИГД / 51.517; 11.517

Вимелбург (германски: Wimmelburg) — општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)