Бланкенхајм (Саксонија-Анхалт)

Координати: 51°30′27″N 11°25′51″E / 51.50750° СГШ; 11.43083° ИГД / 51.50750; 11.43083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бланкенхајм
Грб на Бланкенхајм
Бланкенхајм (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Бланкенхајм (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општ. заед. Мансфелдер Грунд-Хелбра
Градоначалник Хајдрун Хара (ДХС)
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 280 м
Население 1.141 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 76 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06528
Повик. бр. 034659
Местоположба на Бланкенхајм во рамките на округот Мансфелд-Зидхарц
Карта
Карта
Координати 51°30′27″N 11°25′51″E / 51.50750° СГШ; 11.43083° ИГД / 51.50750; 11.43083

Бланкенхајм (германски: Blankenheim) — општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)