Хелбра

Координати: 51°33′N 11°30′E / 51.550° СГШ; 11.500° ИГД / 51.550; 11.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хелбра
Грб на Хелбра
Хелбра во рамките на Германија
Хелбра
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општ. заед. Мансфелдер Грунд-Хелбра
Градоначалник Алфред Бетге (СДП)
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 221 м
Население 3.929 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 437 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06311
Повик. бр. 034772
Портал www.gemeinde-helbra.de
Местоположба на Хелбра во рамките на округот Мансфелд-Зидхарц
Карта
Карта
Координати 51°33′N 11°30′E / 51.550° СГШ; 11.500° ИГД / 51.550; 11.500

Хелбра (германски: Helbra) — општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)