Прејди на содржината

Алштет (Саксонија-Анхалт)

Координати: 51°24′N 11°23′E / 51.400° СГШ; 11.383° ИГД / 51.400; 11.383
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алштет
Замок Алштет
Замок Алштет
Замок Алштет
Грб на Алштет
Алштет (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Алштет (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Градоначалник Јирген Рихтер (ДХС)
Основни податоци
Површина 150 км2
Надм. височина 140 м
Население 7.650 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SGH
Пошт. бр. 06528, 06542
Повик. бр. 03464, 034652, 034659
Портал www.allstedt.com
Местоположба на градот Алштет во рамките на округот Мансфелд-Зидхарц
Карта
Карта
Координати 51°24′N 11°23′E / 51.400° СГШ; 11.383° ИГД / 51.400; 11.383

Алштет (германски: Allstedt) — град во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа приближно 10 километри југоисточно од Зангерхаузен.

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)