Прејди на содржината

Арнштајн (Саксонија-Анхалт)

Координати: 51°41′N 11°28′E / 51.683° СГШ; 11.467° ИГД / 51.683; 11.467
Од Википедија — слободната енциклопедија
Арнштајн
Арнштајн (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Арнштајн (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Градоначалник Франк Зенерт
Основни податоци
Површина 122 км2
Население 6.502 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06333, 06456, 06543
Повик. бр. 03473, 034742, 034781, 034785
Местоположба на град Арнштајн во рамките на округот Мансфелд-Зидхарц
Карта
Карта
Координати 51°41′N 11°28′E / 51.683° СГШ; 11.467° ИГД / 51.683; 11.467

Арнштајн (германски: Arnstein) — град во округот Мансфелд-Зидхарц, Саксонија-Анхалт, Германија. Бил создаден на 1 јануари 2010 со спојување на поранешните општини Алтероде, Бројнроде, Грајфенхаген, Харкероде, Квенштет, Зандерслебен, Штангероде, Зилда, Улцигероде и Велбслебен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)