Зилда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зилда
Градски дел во Арнштајн
Црквата во Зилда
Црквата во Зилда
Грб на Зилда
Зилда is located in Германија
Зилда
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Арнштајн
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 230 м
Население 521  (31 декември 2007)
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06333
Повик. бр. 034742
Координати 51°40′45″N 11°25′32″E / 51.67917° СГШ; 11.42556° ИГД / 51.67917; 11.42556Координати: 51°40′45″N 11°25′32″E / 51.67917° СГШ; 11.42556° ИГД / 51.67917; 11.42556

Зилда (германски: Sylda) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Арнштајн.