Берга (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Берга
Лутеранска црква Свети Петар и Павле
Лутеранска црква Свети Петар и Павле
Лутеранска црква Свети Петар и Павле
Грб на Берга
Берга (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Берга (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општ. заед. Голдене Ауе
Месни единици 3
Градоначалник Марлис Шнеберг
Основни податоци
Површина 26 км2
Надм. височина 130−200 м
Население 1.668 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06536
Повик. бр. 034651
Местоположба на Берга во рамките на округот Мансфелд-Зидхарц
Карта
Карта
Координати 51°27′24″N 11°0′28″E / 51.45667° СГШ; 11.00778° ИГД / 51.45667; 11.00778Координати: 51°27′24″N 11°0′28″E / 51.45667° СГШ; 11.00778° ИГД / 51.45667; 11.00778

Берга (германски: Berga) — општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Општината се состои од три села:

  • Берга
  • Безенроде
  • Роспервенда

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)