Прејди на содржината

Едерслебен

Координати: 51°25′N 11°16′E / 51.417° СГШ; 11.267° ИГД / 51.417; 11.267
Од Википедија — слободната енциклопедија
Едерслебен
Поглед кон црквата во Едерслебен
Поглед кон црквата во Едерслебен
Поглед кон црквата во Едерслебен
Едерслебен во рамките на Германија
Едерслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општ. заед. Голдене Ауе
Градоначалник Волфганг Кох
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 128 м
Население 969 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 108 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06528
Повик. бр. 03464
Портал www.vwg-goldene-aue.de
Местоположба на Едерслебен во рамките на округот Мансфелд-Зидхарц
Карта
Карта
Координати 51°25′N 11°16′E / 51.417° СГШ; 11.267° ИГД / 51.417; 11.267

Едерслебен (германски: Edersleben) — општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија.

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)