Гербштет

Координати: 51°37′59″N 11°37′0″E / 51.63306° СГШ; 11.61667° ИГД / 51.63306; 11.61667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гербштет
Грб на Гербштет
Гербштет во рамките на Германија
Гербштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Градски единици 9
Градоначалник Зигфрид Шварц (ДХС)
Основни податоци
Површина 102 км2
Надм. височина 155 м
Население 6.964 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06295, 06308, 06333, 06347
Повик. бр. 03476, 034773, 034783
Местоположба на град Гербштет во рамките на округот Мансфелд-Зидхарц
Карта
Карта
Координати 51°37′59″N 11°37′0″E / 51.63306° СГШ; 11.61667° ИГД / 51.63306; 11.61667

Гербштет (германски: Gerbstedt) — мал град во Саксонија-Анхалт, во округот Мансфелд-Зидхарц. Историски бил град на рудари и кожари (на германски Gerber), од каде дошло и името на градот.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот Гербштет се наоѓа 9 километри западно од Хетштет и 13 километри северно од градот Ајслебен.

Делови на градот[уреди | уреди извор]

Следните Ortsteile (градски единици) се делови на градот Гербштет:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)