Цабенштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цабенштет
Градски дел во Гербштет
Цабенштет is located in Германија
Цабенштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Гербштет
Основни податоци
Површина 5 км2
Надм. височина 152 м
Население 222  (31 декември 2006)
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06347
Повик. бр. 034783
Координати 51°37′0″N 11°40′0″E / 51.61667° N; 11.66667° E / 51.61667; 11.66667Координати: 51°37′0″N 11°40′0″E / 51.61667° N; 11.66667° E / 51.61667; 11.66667

Цабенштет (германски: Zabenstedt) е село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Гербштет.