Мансфелд-Јужен Харц

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Мансфелд-Зидхарц)
Прејди на: содржини, барај
Мансфелд-Јужен Харц
Landkreis Mansfeld-Südharz
Округ
Грб на Мансфелд-Јужен ХарцLandkreis Mansfeld-Südharz
Грб
Mansfeld-Südharz in S-A.svg
Земја  Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Адм. цент. Зангерхаузен
Површина
 • Вкупна 1,449 км2
Население (31 декември 2015)[1]
 • Вкупно 141.408
 • Густина 97.590.062.111.801/km2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Рег. таб. MSH, EIL, HET, ML, SGH
Мреж. место mansfeldsuedharz.de

Мансфелд-Јужен Харц (германски: Mansfeld-Südharz) — округ (Kreis) во Саксонија-Анхалт, Германија.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Зангерхаузен и Мансфелд, како дел од реформата во 2007.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Округот Мансфелд-Јужен Харц се состои од следниве административни единици:[2]

Слободни градови Слободни општини
 1. Алштет
 2. Арнштајн
 3. Ајслебен
 4. Гербштет
 5. Хетштет
 6. Мансфелд
 7. Зангерхаузен
 1. Зегебит Мансфелдер Ланд
 2. Јужен Харц
Општински заедници
 1. Берга
 2. Брикен-Хакпфифел
 3. Едерслебен
 4. Келбра1, 2
 5. Валхаузен
 1. Алсдорф
 2. Бендорф
 3. Бланкенхајм
 4. Борнштет
 5. Хелбра1
 6. Хергисдорф
 7. Клостермансфелд
 8. Вимелбург
1седиште на општинската заедница;2град;

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]