Битерфелд (округ)

Координати: 51°40′N 12°20′E / 51.67° СГШ; 12.33° ИГД / 51.67; 12.33
Од Википедија — слободната енциклопедија
Битерфелд
округ
Земја Германија
ПокраинаСаксонија-Анхалт
Укинат2007-07-01
СедиштеБитерфелд
Површина
 • Вкупна505 км2 (195 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно109,300
 • Густина220/км2 (560/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.BTF
Мреж. местоlandkreis-bitterfeld.mda.de

Битерфелд — поранешен округ во Саксонија-Анхалт, Германија. Се граничел со (од север надесно) градот Десау, округот Витенберг, Делич (Саксонија) и окрузите Залкрајс и Кетен.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот бил мочуришно и ненаселена област во раниот среден век. Во XII век фламанските доселеници помогнале да се исушат мочуриштата. Во тоа време, Битерфелд бил познат како „фламански град“ во областа. Денешниот округ е скоро ист со старото грофовија Брена, кое владеело со областа од 10-от до XIII век. Подоцна областа станала дел од Саксонија.

Кога Прусија ги добила северните делови на Саксонија (вклучувајќи ја и земјата околу Битерфелд), округот Битерфелд бил основан. По распуштањето на Анхалт некои места на северот биле додадени кон округот.

Владата на Источна Германија се обидела да основа социјалистички индустриски центар во Битерфелд. Градот Битерфелд и целиот округ се озогласени по лошиот и загаден воздух, загадените реки и уништената околина. По германското реобединување се спровеле мерки за промена на овие услови. Денес, индустриските капацитети работат со современи филтри, а регулацијата на отпадните води ги подобрија условите на водата.

Географија[уреди | уреди извор]

Реката Мулде поминува низ округот од југ кон север.

Грб[уреди | уреди извор]

грб Грбот прикажува:
  • горе лево и долу десно: грбот на средновековното грофовија Брена
  • горе десно: хералдичкиот лав на Саксонија
  • долу лево: грбот на грофовијата Ландсберг

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градови Заедница на општини Слободни општини
  1. Цербих
  1. Битерфелд (вкл. ги градовите Битерфелд и Брена)
  2. Мулдештаузе-Шмерцбах
  3. Рагун (вкл. ги градовите Јесниц и Рагун)
  4. Волфен (вкл. го градот Волфен)
  1. Зандерсдорф

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

51°40′N 12°20′E / 51.67° СГШ; 12.33° ИГД / 51.67; 12.33