Бернбург (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бернбург
округ
Земја Германија
ПокраинаСаксонија-Анхалт
Укинат2007-07-01
СедиштеБернбург
Површина
 • Вкупна414 км2 (160 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно69,300
 • Густина170/км2 (430/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.BBG
Мреж. местоlandkreis-bernburg.de

Бернбург — поранешен округ во Саксонија-Анхалт, Германија. Се граничел со (од север надесно) окрузите Шенебек, Кетен, Залкрајс, Мансфелдер Ланд и Ашерслебен-Штасфурт.

Историја[уреди | уреди извор]

Тука се наоѓало независното кнежевство наречено Анхалт-Бернбург, настанато по поделбата на кнежевството Анхалт во 1603. Оваа микро-држава била доведена до ранг на војводство во 1806 и споено со другите делови за да го формираат обединетот војводство Анхалт, повторно во 1863.

Географија[уреди | уреди извор]

Малиот округ Бернбург се наоѓа во историскиот регион Анхалт. Реката Зале поминува низ округот од југ кон север.

Грб[уреди | уреди извор]

Грб

Грбот прикажува мечка што шета на црвен ѕид. Мечката е хералдичко животно на Бернбург и Анхалт. Грбот е сличен на стариот грб на средновековната држава Анхалт-Бернбург и провинцијата Анхалт во рамките на Вајмарската Република.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градови Заедница на општини
  1. Кенерн
  1. Бернбург (вкл. го градот Бернбург)
  2. Нинбург (вкл. го градот Нинбург)
  3. Зале-Випер (вкл. ги градовите Алслебен и Гистен)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 51°50′ N; 11°45′ E / 51.83° СГШ; 11.75° ИГД / 51.83; 11.75