Бернбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бернбург
Bernburg.jpg
Грб на Бернбург
Бернбург is located in Германија
Бернбург
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Градски единици 7
Градоначалник Хенри Шице
Основни податоци
Површина 113 км2
Надм. височина 85 м
Население 32.573 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 288 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06406
Повик. бр. 03471, 034692
Портал www.bernburg.de
Местоположба на градот Бернбург во рамките на округот Залцланд
Карта
Координати 51°48′N 11°44′E / 51.800° СГШ; 11.733° ИГД / 51.800; 11.733Координати: 51°48′N 11°44′E / 51.800° СГШ; 11.733° ИГД / 51.800; 11.733

Бернбург (германски: Bernburg) — град во Саксонија-Анхалт, Германија, главен град на округот Залцланд. Се наоѓа на реката Зале, околу 30 километри низводно од Хале. Во градот доминира неговиот огромен ренесансен замок, кој служи како музеј.

Црквата Свети Стефан во селото Валдау (кое станало дел од Бернбург во 1871) била првпат спомената во 964; сегашната зграда потекнува од околу 1150. Таа е попатна станица на Патот на романиката или Strasse der Romanik.

Бернбург има еден од кампусите на регионалните универзитети. Во нацистичко време во текот на Втората светска војна, градската психијатриска болница била неколку години користена за програмата за евтаназија Т-4.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Бернбург е збратимен со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2019 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]