Гистен

Координати: 51°47′50″N 11°36′36″E / 51.79722° СГШ; 11.61000° ИГД / 51.79722; 11.61000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гистен
Грб на Гистен
Гистен во рамките на Германија
Гистен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Општ. заед. Зале-Випер
Градоначалник Хелмут Цандер (СДП)
Основни податоци
Површина 36 км2
Надм. височина 92 м
Население 4.074 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 113 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39439
Повик. бр. 039262
Портал www.wipperaue-guesten.de
Местоположба на градот Гистен во рамките на округот Залцланд
Карта
Карта
Координати 51°47′50″N 11°36′36″E / 51.79722° СГШ; 11.61000° ИГД / 51.79722; 11.61000

Гистен (германски: Güsten) — град во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на реката Випер, западно од Бернбург. Седиште е на општинската заедница Зале-Випер.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)