Хеклинген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хеклинген
Грб на Хеклинген
Хеклинген is located in Германија
Хеклинген
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Градоначалник Ханс-Јирген Борхман
Основни податоци
Површина 95 км2
Надм. височина 75 м
Население 6.981 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39444
Повик. бр. 03925
Портал www.stadt-hecklingen.de
Местоположба на градот Хеклинген во рамките на округот Залцланд
Карта
Координати 51°51′N 11°31′E / 51.850° СГШ; 11.517° ИГД / 51.850; 11.517Координати: 51°51′N 11°31′E / 51.850° СГШ; 11.517° ИГД / 51.850; 11.517

Хеклинген (германски: Hecklingen) — град во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на реката Боде, приближно 4 километри западно од Штасфурт и 12 километри североисточно од Ашерслебен.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Хеклинген е збратимен сп:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2019 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. (германски)