Штасфурт

Координати: 51°52′N 11°34′E / 51.867° СГШ; 11.567° ИГД / 51.867; 11.567
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штасфурт
Поглед на градот
Поглед на градот
Поглед на градот
Грб на Штасфурт
Штасфурт во рамките на Германија
Штасфурт
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Градски единици 5
Градоначалник Рене Цок
Основни податоци
Површина 147 км2
Надм. височина 73 м
Население 24.618 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 167 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39418
Повик. бр. 03925
Местоположба на градот Штасфурт во рамките на округот Залцланд
Карта
Карта
Координати 51°52′N 11°34′E / 51.867° СГШ; 11.567° ИГД / 51.867; 11.567

Штасфурт (германски: Staßfurt) — град во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на двата брега на реката Боде, приближно 15 километри североисточно од Ашерслебен и 30 километри јужно од Магдебург.

Познати жители[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)