Егелн

Координати: 51°57′N 11°26′E / 51.950° СГШ; 11.433° ИГД / 51.950; 11.433
Од Википедија — слободната енциклопедија
Егелн
Грб на Егелн
Егелн во рамките на Германија
Егелн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Општ. заед. Егелнер Мулде
Градоначалник Рајнхард Лукнер
Основни податоци
Површина 29 км2
Надм. височина 70 м
Население 3.200 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 110 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39435
Повик. бр. 039268
Портал www.egeln.info
Местоположба на градот Егелн во рамките на округот Залцланд
Карта
Карта
Координати 51°57′N 11°26′E / 51.950° СГШ; 11.433° ИГД / 51.950; 11.433

Егелн (германски: Egeln) — град во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на реката Боде, околу 15 километри северозападно од Штасфурт и 25 километри југозападно од Магдебург.

Егелн е седиште на општинската заедница Егелнер Мулде.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Егелн е збратимен со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]