Прејди на содржината

Берде-Хакел

Координати: 51°58′N 11°24′E / 51.967° СГШ; 11.400° ИГД / 51.967; 11.400
Од Википедија — слободната енциклопедија
Берде-Хакел
Црквата во Берде-Хакел
Црквата во Берде-Хакел
Црквата во Берде-Хакел
Берде-Хакел во рамките на Германија
Берде-Хакел
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Општ. заед. Егелнер Мулде
Градоначалник Андре Кулак
Основни податоци
Површина 39 км2
Население 3.008 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39448
Повик. бр. 039268
Портал www.egelnermulde.de
Местоположба на Берде-Хакел во рамките на округот Залцланд
Карта
Карта
Координати 51°58′N 11°24′E / 51.967° СГШ; 11.400° ИГД / 51.967; 11.400

Берде-Хакел (германски: Börde-Hakel) — општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Основана е на 1 јануари 2010 со спојување на поранешните општини Етгерслебен, Хакеборн и Вестерегелн.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)