Вестерегелн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Вестерегелн
Место во Берде-Хакел
Грб на Вестерегелн
Вестерегелн се наоѓа во Германија
Вестерегелн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Општина Берде-Хакел
Основни податоци
Површина 14 км2
Надм. височина 70 м
Население 2.063  (31 декември 2006)
 - Густина 147 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39448
Повик. бр. 039268
Портал www.egelnermulde.de
Местоположбата на место Вестерегелн во рамките на округот Залцланд
Карта
Координати 51°57′43″ СГШ 11°23′21″ ИГД / 

Вестерегелн (германски: Westeregeln) е село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Берде-Хакел.