Прејди на содржината

Етгерслебен

Координати: 51°58′53″N 11°24′39″E / 51.98139° СГШ; 11.41083° ИГД / 51.98139; 11.41083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Етгерслебен
Место во Берде-Хакел
Црквата во Етгерслебен
Црквата во Етгерслебен
Црквата во Етгерслебен
Грб на Етгерслебен
Етгерслебен во рамките на Германија
Етгерслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Општина Берде-Хакел
Основни податоци
Површина 13 км2
Надм. височина 88 м
Население 798  (31 декември 2006)
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39448
Повик. бр. 039268
Портал www.egelnermulde.de
Местоположба на место Етгерслебен во рамките на округот Залцланд
Карта
Карта
Координати 51°58′53″N 11°24′39″E / 51.98139° СГШ; 11.41083° ИГД / 51.98139; 11.41083

Етгерслебен (германски: Etgersleben) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Берде-Хакел.