Егелнер Мулде

Координати: 51°57′00″N 11°25′59″E / 51.950° СГШ; 11.433° ИГД / 51.950; 11.433
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на заедницата Егелнер Мулде
Грб на заедницата Егелнер Мулде

Егелнер Мулде (германски: Egelner Mulde) — заедница на општини во округот Залцландкрајс, во Саксонија-Анхалт, Германија. Пред 1 јануари 2010, била Амт. Седиштето на заедницата на општини е во Егелн.

Заедницата на општини Егелнер Мулде се состои од следниве општини:

  1. Бердеауе
  2. Берде-Хакел
  3. Борне
  4. Егелн
  5. Волмирслебен

51°57′00″N 11°25′59″E / 51.950° СГШ; 11.433° ИГД / 51.950; 11.433