Бургенланд (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бургенланд
Burgenlandkreis

Округ
Грб на Бургенланд Burgenlandkreis
Грб
Burgenlandkreis in S-A.svg
Земја Германија
ПокраинаСаксонија-Анхалт
Адм. цент.Наумбург
Површина
 • Вкупна1.413,4 км2 (0.5.457 ми2)
Население (31 декември 2016)[1]
 • Вкупно183.174
 • Густина130,000/км2 (340,000/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Рег. таб.BLK, HHM, NEB, NMB, WSF, ZZ
Мреж. местоwww.burgenlandkreis.de

Бургенланд (германски: Burgenlandkreis) — округ (Kreis) во Саксонија-Анхалт, Германија.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот бил основана со спојување на поранешните окрузи Бургенланд и Вајсенфелс како дел од реформата во 2007. На 16 јули 2007, окружниот парламент одлучил повторно да се смени името во Бургенландкрајс, стапувајќи на сила на 1 Август 2007.[2]

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Округот Бургенландкрајс се состои од следниве единици:[3][4]

Слободни градови Слободни општини
 1. Хоенмелзен
 2. Лицен
 3. Наумбург
 4. Тојхерн
 5. Вајсенфелс
 6. Цајц
 1. Елстерауе
Општински заедници
 1. Ан дер Постштрасе
 2. Бад Бибра1, 2
 3. Екартсберга2
 4. Фине
 5. Финеланд
 6. Кајзерпфалц
 7. Ланиц-Хасел-Тал
 1. Дројсиг1
 2. Гутенборн
 3. Крецшау
 4. Шнаудертал
 5. Ветерцојбе
 1. Балгштет
 2. Фрајбург1, 2
 3. Глајна
 4. Гозек
 5. Карсдорф
 6. Лауха на Унштрут2
 7. Небра2
 1. Мајневе
 2. Мертендорф
 3. Молауер Ланд
 4. Остерфелд1, 2
 5. Шенбург
 6. Штесен2
 7. Ветау
1седиште на заедницата на општини; 2град

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население по општини на 31 декември 2016 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт.  (германски)
 2. Одлука за промена на името
 3. „Информации за областите“. Статистички покраински уред на Саксонија-Анхалт (германски). 7 јуни 2010. конс. 22 август 2010. 
 4. „Актуелни информации за општините“. Заедница на општини Ветаутал (германски). 20 мај 2011. конс. 2 август 2011. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: 51°9′N 11°52′E / 51.150° СГШ; 11.867° ИГД / 51.150; 11.867