Бад Бибра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бад Бибра
Бад Бибра
Бад Бибра
Грб на Бад Бибра
Бад Бибра is located in Германија
Бад Бибра
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Ан дер Фине
Градоначалник Томас Тишнер (ДХС)
Основни податоци
Површина 50 км2
Надм. височина 280 м
Население 2.654 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06647
Повик. бр. 034465
Портал www.bad-bibra.de
Местоположба на градот Бад Бибра во рамките на округот Бургенланд
Карта
Координати 51°12′N 11°34′E / 51.200° СГШ; 11.567° ИГД / 51.200; 11.567Координати: 51°12′N 11°34′E / 51.200° СГШ; 11.567° ИГД / 51.200; 11.567

Бад Бибра (германски: Bad Bibra) — град во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа северозападно од Наумбург. Исто така, дел е од општинската заедница Ан дер Фине.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)