Глајна

Координати: 51°16′0″N 11°43′59″E / 51.26667° СГШ; 11.73306° ИГД / 51.26667; 11.73306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Глајна
Црквата во Глајна
Црквата во Глајна
Црквата во Глајна
Глајна во рамките на Германија
Глајна
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Унштрутал
Градоначалник Герд Бланкенбург
Основни податоци
Површина 30 км2
Надм. височина 205 м
Население 1.197 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06632
Повик. бр. 034462
Портал www.freyburg-info.de
Местоположба на Глајна во рамките на округот Бургенланд
Карта
Карта
Координати 51°16′0″N 11°43′59″E / 51.26667° СГШ; 11.73306° ИГД / 51.26667; 11.73306

Глајна (германски: Gleina) — општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)