Тојхерн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тојхерн
Административен објект во Тојхерн
Административен објект во Тојхерн
Грб на Тојхерн
Тојхерн is located in Германија
Тојхерн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Градски единици 6
Градоначалник Лотар Гилер
Основни податоци
Површина 82 км2
Надм. височина 175 м
Население 8.014 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 98 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06680–06682
Повик. бр. 034443
Портал www.teucherner-land.de
Местоположба на градот Тојхерн во рамките на округот Бургенланд
Карта
Координати 51°7′N 12°1′E / 51.117° СГШ; 12.017° ИГД / 51.117; 12.017Координати: 51°7′N 12°1′E / 51.117° СГШ; 12.017° ИГД / 51.117; 12.017

Тојхерн (германски: Teuchern) — град во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на околу 10 километри југоисточно од Вајсенфелс.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)