Прејди на содржината

Ветерцојбе

Координати: 51°0′0″N 12°1′0″E / 51.00000° СГШ; 12.01667° ИГД / 51.00000; 12.01667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ветерцојбе
Грб на Ветерцојбе
Ветерцојбе во рамките на Германија
Ветерцојбе
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Дројсигер-Цајцер Форст
Градоначалник Франк Јакоб (Левица)
Основни податоци
Површина 41 км2
Надм. височина 264 м
Население 1.734 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06722, 06712
Повик. бр. 036693, 034425
Портал www.vgem-dzf.de
Местоположба на Ветерцојбе во рамките на округот Бургенланд
Карта
Карта
Координати 51°0′0″N 12°1′0″E / 51.00000° СГШ; 12.01667° ИГД / 51.00000; 12.01667

Ветерцојбе (германски: Wetterzeube) — општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)