Шнаудертал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шнаудертал
Грб на Шнаудертал
Шнаудертал is located in Германија
Шнаудертал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Дројсигер-Цајцер Форст
Основни податоци
Површина 21 км2
Население 917 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06724
Повик. бр. 034423
Портал www.vgem-dzf.de
Местоположба на Шнаудертал во рамките на округот Бургенланд
Карта
Координати 50°58′N 12°12′E / 50.967° СГШ; 12.200° ИГД / 50.967; 12.200Координати: 50°58′N 12°12′E / 50.967° СГШ; 12.200° ИГД / 50.967; 12.200

Шнаудертал (германски: Schnaudertal) — општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Била основана на 1 јануари 2010 со спојување на поранешните општини Брекау и Витгендорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2019 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. (германски)