Небра (Унштрут)

Координати: 51°17′N 11°34′E / 51.283° СГШ; 11.567° ИГД / 51.283; 11.567
Од Википедија — слободната енциклопедија
Небра (Унштрут)
Поглед кон Небра
Поглед кон Небра
Поглед кон Небра
Грб на Небра (Унштрут)
Небра (Унштрут) во рамките на Германија
Небра (Унштрут)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Унштрутал
Градоначалник Герхард Хилдебрант (ДХС)
Основни податоци
Површина 25 км2
Надм. височина 50 м
Население 3.044 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 122 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06642
Повик. бр. 034461
Портал www.stadt-nebra.de
Местоположба на градот Небра (Унштрут) во рамките на округот Бургенланд
Карта
Карта
Координати 51°17′N 11°34′E / 51.283° СГШ; 11.567° ИГД / 51.283; 11.567

Небра (Унштрут) (германски: Nebra (Unstrut) или само Небра) — град во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на реката Унштрут.

Поглед на Небра, кога се стои на Виценбург.

Најстарите историски документи го споменуваат Небра во 876. Градски привилегии добил во 12. век. Замокот Небра бил изграден во 1540.

Градот е можеби најпознат по Небранскиот небесен диск, кој бил пронајден во близина на градот во 1999. Станале јавни во 2002, кога пронаоѓачите се обиделе да го продадат и биле приведени.

Небра денес е позната по архивот на Кортс-Малер и музејот, кој ја прикажува историјата на небесниот диск.

Познати жители[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)