Молауер Ланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Молауер Ланд
Молауер Ланд во рамките на Германија
Молауер Ланд
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Ветаутал
Месни единици 2
Градоначалник Алфред Бинеман
Основни податоци
Површина 34 км2
Надм. височина 220 м
Население 1.025 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06618
Повик. бр. 036694
Портал www.vgem-wethautal.de
Местоположба на Молауер Ланд во рамките на округот Бургенланд
Карта
Карта
Координати 51°4′N 11°52′E / 51.067° СГШ; 11.867° ИГД / 51.067; 11.867Координати: 51°4′N 11°52′E / 51.067° СГШ; 11.867° ИГД / 51.067; 11.867

Молауер Ланд (германски: Molauer Land) — општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Била формирана на 1 јануари 2010 со спојување на поранешните општини Абтлебниц, Казекирхен, Лајслау и Молау.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)