Лајслау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лајслау
Место во Молауер Ланд
Лајслау is located in Германија
Лајслау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општина Молауер Ланд
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 269 м
Население 264  (31 декември 2006)
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06618
Повик. бр. 036421
Координати 51°4′59″N 11°45′0″E / 51.08306° N; 11.75000° E / 51.08306; 11.75000Координати: 51°4′59″N 11°45′0″E / 51.08306° N; 11.75000° E / 51.08306; 11.75000

Лајслау (германски: Leislau) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Молауер Ланд.