Абтлебниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Абтлебниц
Место во Молауер Ланд
Црквата во Абтлебниц
Црквата во Абтлебниц
Црквата во Абтлебниц
Абтлебниц во рамките на Германија
Абтлебниц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општина Молауер Ланд
Основни податоци
Површина 4,26 км2
Надм. височина 249 м
Население 153  (31 декември 2006)
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06628
Повик. бр. 034466
Координати 51°5′N 11°43′E / 51.083° СГШ; 11.717° ИГД / 51.083; 11.717Координати: 51°5′N 11°43′E / 51.083° СГШ; 11.717° ИГД / 51.083; 11.717

Абтлебниц (германски: Abtlöbnitz) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Молауер Ланд.