Прејди на содржината

Остерфелд

Координати: 51°4′36″N 11°55′59″E / 51.07667° СГШ; 11.93306° ИГД / 51.07667; 11.93306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Остерфелд
Поглед кон Остерфелд
Поглед кон Остерфелд
Поглед кон Остерфелд
Грб на Остерфелд
Остерфелд во рамките на Германија
Остерфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Ветаутал
Градоначалник Герд Зајдел (СДП)
Основни податоци
Површина 27,61 км2
Надм. височина 250 м
Население 2.436 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 88 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06721, 06722
Повик. бр. 034422
Портал www.vgem-wethautal.de
Местоположба на градот Остерфелд во рамките на округот Бургенланд
Карта
Карта
Координати 51°4′36″N 11°55′59″E / 51.07667° СГШ; 11.93306° ИГД / 51.07667; 11.93306

Остерфелд (германски: Osterfeld) — град во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа југоисточно од Наумбург. Исто така, седиште е и на општинската заедница Ветаутал.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)