Фине

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фине
Фине се наоѓа во Германија
Фине
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Ан дер Фине
Месни единици 3
Градоначалник Холгер Хопе
Основни податоци
Површина 25 км2
Население 1.183 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06647
Повик. бр. 036377
Местоположбата на Фине во рамките на округот Бургенланд
Карта
Координати 51°13′00″ СГШ 11°26′00″ ИГД / 

Фине (германски: Finne) е општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Основана е со спојување на претходни независните општини Билрода и Лоса, на 1 јули 2009. Наречена е по Фине, масив на ниски ридови, кои се наоѓаат помеѓу Хелдрунген и Бад Зулца.

Наводи[уреди | уреди извор]