Молау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Молау
Место во Молауер Ланд
Молау is located in Германија
Молау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општина Молауер Ланд
Основни податоци
Површина 13 км2
Надм. височина 263 м
Население 551  (31 декември 2006)
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06618
Повик. бр. 036694
Портал www.vgem-wethautal.de
Координати 51°2′59″N 11°46′59″E / 51.04972° N; 11.78306° E / 51.04972; 11.78306Координати: 51°2′59″N 11°46′59″E / 51.04972° N; 11.78306° E / 51.04972; 11.78306

Молау (германски: Molau) е село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Молауер Ланд.