Дројсиг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дројсиг
Грб на Дројсиг
Дројсиг is located in Германија
Дројсиг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Дројсигер-Цајцер Форст
Градоначалник Уве Лукш
Основни податоци
Површина 20 км2
Надм. височина 234 м
Население 1.985 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 99 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06722
Повик. бр. 034425
Местоположба на Дројсиг во рамките на округот Бургенланд
Карта
Координати 51°2′59″N 12°1′59″E / 51.04972° N; 12.03306° E / 51.04972; 12.03306Координати: 51°2′59″N 12°1′59″E / 51.04972° N; 12.03306° E / 51.04972; 12.03306

Дројсиг (германски: Droyßig) — општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Дројсиг се наоѓа на 8 километри западно од Цајц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2018 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]